Gitlab

Od mája 2013 pre Vás prinášame možnosť zálohovania a verziovania svojich kódov, prípadne školských projektov v decentralizovanom verziovacom systéme GIT.

 

Ak si nie si istý, o čom je reč, najbližších pár riadkov sa Ťa pokúsi dostať do obrazu :). Pokiaľ si v tejto téme "in", môžeš prejsť rovno na časť s návodom, kde sa popisuje ako si túto službu môžeš u seba nastaviť.

 

Zopár múdrych slov

Tak a teraz naspäť k vyvestľovaniu. Systémy pre verziovanie zdrojového kódu vznikli z dvoch hlavných príčin: Ak na jednom softvérovom projekte pracuje viacej ako jeden človek, je vhodné mať systém, ktorý umožňuje udržiavanie aktuálnej verzie projektu a automatické spájanie zdrojových kódov dopĺňaných všetkými programátormi. Ľudia tak nemusia riešiť kopírovanie súborov a prenášanie zmien po celom systéme, čo by od istej veľkosti projektu už ani vôbec nebolo možné :). A druhou hlavnou výhodou je možnosť ukladať si jednotlivé verzie "checkpointy ;)" zdrojového kódu (alebo kľudne aj Tvojej bakalárky / diplomovky). Ak by si napríklad po čase prišiel (prišla) na to, že si si medzi časom omylom vymazal (vymazala) zopár strán, vďaka tomuto systému sa môžeš pozrieť na predošlé verzie, a dopracovať sa tak k strateným stranám. Rovnako, v prípade ak by zafungoval Murphyho zákonník a týždeň pred odovzdaním by Ti počítač vypovedal službu, nie je dôvod k panike - Tvoje súbory sú uložené vo verziovacom systéme. Viac sa o celej vede okolo verziovania, GITu a decentralizovanom prístupe k verziovaniu môžeš dočítať na wikipédii na tejto hŕstke linkov: 

http://en.wikipedia.org/wiki/Revision_control 

http://en.wikipedia.org/wiki/Git_(software)

 

Návod ako na to

Do gitlab systému na stánke http://gitlab.ynet.sk/ sa prihlás rovnako, ako do platieb, alebo do mailu (mail.ynet.sk). Ak si nie si istý, aké je Tvoje heslo, pokojne sa obráť na svojho administrátora.

Následne je potrebné vygenerovať si svoj osobný kľúč, ktorého verejnú časť je potrebné upladnuť do systému. Spôsob, ako sa dostaneš k uploadu je znázornený na nasledujúcom screenshote:

 

Pre vygenerovanie kľúča môžes použiť GIT bash (pre Windows dostupný napr. tu: http://msysgit.github.io/) a príkaz ssh-keygen (http://en.wikipedia.org/wiki/Ssh-keygen).

Vygenerovaný kľúč sa uloží do Tvojho home adresára (vo Windowse priečinok tvojho používateľa) do adresára .ssh. Obsah súboru {meno kluca}.pub je potrebné skopírovať do gitlabu medzi svoje ssh kľúče.

Po týchto úvodných nastaveniach si môžeš v systéme vytvárať vlastné projekty.

Ak je pre Teba prostredie GITu neznáme, odporúčame niektorý z nasledovných linkov:

http://git-scm.com/doc

http://ndpsoftware.com/git-cheatsheet.html#loc=index;

https://na1.salesforce.com/help/doc/en/salesforce_git_developer_cheatsheet.pdf

 

Použitie Gitu je mierne odlišné v prostredí Windows, Linux a Mac, keďže zatiaľ neexistuje univerzálny jednotný grafický klient. V blízkej dobe sa pokúsime priniesť bližší step-by-step návod, aspoň pre niektorú platformu.

Copyright © 2016 | Ynet
design by musho